MERKEZİ UYDU SİSTEMLERİNİN AVANTAJLARI


Ülkemizde dijital (sayısal) TV yayıncılığına geçiş sürecini tamamlamış tek yayın standardı Dijital Uydu TV Yayıncılığıdır (DVB-S). Uydu TV Yayıncılığı, hemen her evin bütçesine uyabilecek fiyat ve teknoloji seçenekleriyle pazara sunulmuş ve ülkemiz TV izleyicisinin yaklaşık yüzde 50’si tarafından tercih edilmiştir.

Uydu TV Yayıncılığı, bir çanak anten ve bir uydu alıcısı (receiver) ile Türksat uydusundan yayın yapan ikiyüzelliden fazla Türk TV Kanalı ve onlarca radyo yayınını; ikinci bir çanak anten ilavesiyle 500’ün üzerinde HotBird uydusundan yayın yapan binlerce yabancı TV kanalını, karasal yayın anteni ve üçüncü bir çanak anten ilavesiyle Eutelsat W3 Digiturk yayınlarını dijital görüntü ve ses kalitesiyle izleme imkanı sağlamaktadır.

Uydu TV yayıncılığının sunmuş olduğu bu seçenek zenginliğinin yanı sıra ülkemiz elektronik sanayinin de uydu alıcısı üretiminde bölgemizde bir üs haline gelmesi, dünya standartlarında ürünlerin uygun fiyatlar ve çok yaygın hizmet ağıyla birlikte sunulması uydu TV izlenme oranlarının bu seviyeye gelmesinde etkili olmuştur.

Uydu TV yayıncılığı, dijitale dönüşümünü tamamladıktan sonra önceden tahmin edilemeyen bir talep patlamasıyla karşı karşıya kalmış ve 2004 ile 2006 yılı arasındaki kısa zaman dilimi içinde yaklaşık 10 milyon hane dijital uydu yayınlarını izlemeye başlamıştır. Bu ani talep patlaması her kesimi hazırlıksız yakalamıştır. Bina yönetmeliklerindeki eksiklikler, belediyelerin mevzuat ve yönetmelik eksiklikleri ve tüketicilerin bilinçsizliği; çatıları, balkonları, duvarları onlarca çanak anten tarafından kuşatılmış, kirletilmiş binalar haline getirmiştir.

Oysa ister 2 haneli olsun ister 2000 haneli olsun tüm bina ve toplu konutlar için bu görüntü kirliliğinden arındırılmış sistemler kurmak artık mümkündür. Bina veya toplu konutların uygun bir yerine kurulacak 2-3 çanak anten ile binlerce hanenin uydu TV yayınlarını izlemesi sağlanabilir. Bu sisteme ’Merkezi TV Dağıtım Sistemi’ adı verilmektedir.

Merkezi Dağıtım Sistemi, 2 ve daha çok hanenin bulunduğu binalarda bir merkezden, tüm hanelere TV yayını ulaşmasını sağlayan bir sistemdir. Merkezi Dağıtım Sistemi sayesinde hem şifresiz uydu yayınlarını, hem şifreli uydu yayınlarını, hem dijital uydu TV platformalarını hem de karasal yayınları dağıtmak mümkündür. İzlenmek istenen her uydu için bir adet çanak antenin kurulması yeterlidir. Bir çanak anten ile binlerce hane uydu TV yayınlarını veya 1 karasal anten ile binlerce hane karasal TV yayınlarını izleyebilir.